Кібер- та інформаційна безпека
ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА І КІБЕРБЕЗПЕКА – В ЧОМУ РІЗНИЦЯ?
Ще з давніх часів становлення виробництва, власники переживали про дві речі: перша – щоб їх виробничі секрети не потрапили до рук конкурентів, друга – про фізичну безпеку виробництва і співробітників.
Коли виробництво почало набувати перші риси промисловості, з’явилася така спеціалізація як фахівець з безпеки компанії (охорони), який відповідав і за фізичну безпеку підприємства і за збереження її секретів.
З ростом кількості паперів, бухгалтерії, відділів (які відповідають за новаторство) і лабораторій, у підприємств з’явилася необхідність в інформаційній безпеці, що цілком природно: щоб секретні документи не потрапили в руки, щоб інженер-винахідник не забрав креслення з лабораторії, щоб секретне листування (ще письмове) не стало надбанням громадськості і конкурентів.
Інформаційна безпека – це термін, який з’явився першим в розрізі ІТ.
З ростом кількості комп’ютеризованих систем та автоматизованих інструментів все почало переходити в ІТ-поле. На підприємстві з’явилися співробітники з інформаційної безпеки.
Спочатку інформаційна безпека означала мінімізацію кількості доступів до бухгалтерської інформації, різної документації, інформації про патенти і багато чому іншому. Для цього створювалися великі регламенти по внутрішній безпеці компанії. Як правило, є співробітник, який відповідає за інформаційну безпеку. А саме, щоб не зливалися номера і рахунки конкурентам.
Але 21 століття зустріло нас ІТ-бумом: комп’ютер став з’являтися в кожному будинку, еволюція від чорно-білої нокії переросла в смартфон, який став необхідністю, а інтернет … з 2016 року резолюція ООН закріпила в правах людини “Право на доступ до інтернету”.
З ростом девайсів, розумних речей, збільшенням трафіку, потоком даних, людина почала все більше переносити в кібер середовище і в хмару: бухгалтерію, управління процесами, виконання робіт. З’явилася необхідність захисту інформації саме в діджитал (кібер) середовищі.
Кібербезпека – це вже новий виток інформаційної безпеки, який спрямований саме на діджитал середовище. В якій власне ми і знаходимося з вами. КБ має на увазі не тільки сам по собі захист інформації, а й захист всієї системи в інформаційному полі, в ІТ-полі (поле комп’ютерних технологій) в цілому.